postheadericon Ręcznie robione stroiki na Wszystkich Świętych

W dzień Wszystkich Świętych każdy chce, aby groby jego bliskich zmarłych prezentowały się estetycznie oraz odświętnie. W tym celu często nabywamy gotowe kompozycje z chryzantem, ale równie piękne stroiki można przygotować całkiem samodzielnie. Co więcej, zrobienie takich dekoracji na grób wcale nie jest takie trudne, jak być może pozornie nam się wydaje.

Własnoręcznie robione stroiki na Wszystkich Świętych to doskonały pomysł na udekorowanie grobu zmarłej bliskiej osoby. Warto wiedzieć, że przystrajanie płyt nagrobnych łączy się nie tylko z tradycją, ale również z wyrazem naszego szacunku do zmarłych. Dlatego warto pokusić się o stworzenie wyjątkowej dekoracji. Można w tym celu sięgnąć zarówno po żywe, jak i sztuczne kwiaty.

Każdego roku na nagrobkach zmarłych osób pojawiają się stroiki w kolorze fioletu, bieli oraz żółci. Takie kolory wydają się być uniwersalne, ale oczywiście nie oznacza to, że nie możemy też wykonać bukietu na zasadzie zestawienia kilku barw. Trzeba jedynie pamiętać, aby nie przedobrzyć z efektem kolorystycznym, gdyż stroik nie powinien być zbyt jaskrawy. Taka dekoracja nie będzie się zbyt dobrze prezentować na grobie.

Do samodzielnego wykonania stroika na Wszystkich Świętych nie są potrzebne specjalnie drogie materiały. Najważniejsze są oczywiście kwiaty, ale musimy też nabyć odpowiednie akcesoria (najlepiej szukać ich w kwiaciarniach oraz w sklepach z artykułami florystycznymi). Poza kwiatami warto nabyć większą donicę (może być również wazon), taśmę florystyczną oraz piankę do kwiatów (jest ona również nazywana gąbką do sztucznych kwiatów).

Najprostszym sposobem zrobienia dekoracyjnej kompozycji na grób jest po prostu wetknięcie sztucznych kwiatów w gąbkę florystyczną, którą następnie wkładamy do wazonu lub donicy. Musimy pamiętać, że trwałość takiego stroika jest w głównej mierze uzależniona od wybranych przez nas materiałów. Jeśli zależy nam, aby nasza wiązanka była naprawdę trwała, wówczas warto wybrać kwiaty wykonane z wysokiej jakości poliestru lub z plastiku.

Nie można również zapomnieć o właściwym doborze poszczególnych kwiatów do wiązanki. Najczęściej sięgamy po chryzantemy, ale efektownie prezentujący się stroik można także wykonać przy pomocy sztucznych róż, lilii czy wielu innych rodzajów kwiatów. Całość można ożywić gałązkami bluszczu bądź iglastego krzewu. Dodatkowo na dnie koszyka lub wazonu warto wyłożyć ciężkie kamienie – dzięki temu nasz ręcznie wykonany stroik na grób będzie odpowiednio stabilny.

Pamiętaj, że na efekt końcowy ma bardzo duży wpływ także to, w jaki sposób ustawisz stroik na płycie nagrobka. Kwiaty na pewno nie powinny przysłaniać tablicy z napisami oraz ze zdjęciem zmarłej osoby. Własnoręcznie wykonany stroik na Wszystkich Świętych ma jedynie podkreślić charakter pomnika – taką zasadą najlepiej kierować się przy tworzeniu tego rodzaju ozdób na groby.